• telefon
  • poczta

Gruntowe wymienniki ciepła Lublin

Gruntowe wymienniki ciepła Lublin

Dodatkowe możliwości rekuperacji: gruntowy wymiennik ciepła (gwc), oczyszczanie i jonizowanie powietrza, chłodzenie

Montaż rekuperacji daje inwestorowi dodatkowe możliwości zadbania o jakość powietrza wewnętrznego i o komfort w pomieszczeniach:

Gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła spełnia dwie funkcje: wstępnie podgrzewa powietrze zimą oraz schładza je latem. Robi to zanim jeszcze powietrze trafi do rekuperatora - stanowi więc dla systemu rekuperacji z jednej strony dodatkową ochronę antyzamrożeniową (oprócz nagrzewnicy wstępnej, w którą w standardzie wyposażony być powinien każdy rekuperator), z drugiej zaś podnosi komfort klimatyczny latem, dodatkowo schładzając nawiewane powietrze.

Jednostka chłodząca

ARTIC to urządzenie chłodzące wyposażone w pompę ciepła służące do schładzania powietrza nawiewanego w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej. Regulacja i sterowanie odbywa się przy pomocy panelu dotykowego LUXE wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Urządzenie montuje się na rekuperatorze.

Urządzenie oczyszczające i jonizujące powietrze

Urządzenie to wykorzystuje zaawansowane procesy technologiczne, takie jak promieniowa jonizacja katalityczna. Montuje się go na kanale nawiewnym systemu wentylacji mechanicznej. Oczyszcza z kurzu, roztoczy, wirusów, bakterii nawiewane do pomieszczeń powietrze. Dba także o czystość w samych kanałach wentylacyjnych. Dodatkowo również wzbogaca nawiewane powietrze w korzystne dla człowieka jony ujemne. Eliminuje z powietrza jakiejkolwiek zapachy. Pozwala jeszcze lepiej i aktywniej dbać o jakość powietrza wewnętrznego niż w tradycyjny sposób wykorzystujący jedynie pasywne rodzaje oczyszczania powietrza (filtry w rekuperatorze).

Wymiennik entalpiczny

Wyciąganie z pomieszczeń zużytego powietrza i nawiewanie na to miejsce świeżego powietrza zewnętrznego, które zimą jest wyjątkowo suche, powoduje, że powietrze w pomieszczeniach ma stosunkowo niski poziom wilgotności. Osoby szczególnie wrażliwe na parametr wilgotności w powietrzu, odczują to jako lekki dyskomfort skóry lub gardła. Dotyczy to jedynie okresu kilku zimowych tygodni, szczególnie wtedy, gdy temperatury są długotrwałe i niskie. Na niski parametr wilgotności wrażliwe mogą być również małe dzieci, osoby starsze i chore. Warto wtedy zadbać o dodatkowe nawilżenie pomieszczeń. Mozna zrobić to na kilka sposobów.

Jednym z nich – polecanym przez nasze Babcie i bardzo skutecznym – jest powieszenie na grzejnikach mokrego ręcznika. Można także zakupić małe urządzenie elektryczne zwane nawilżaczem powietrza - jedno do jednego pomieszczenia, najprawdopodobniej najlepiej będzie wstawić go do sypialni. Kolejnym sposobem na wyeliminowanie problemu z niską wilgotnością jest zakup rekuperatora z przeciwprądowym wymiennikiem entalpicznym, czyli takim, który oprócz ciepła odzyskuje wilgoć. Taki rekuperator różni się od ‘zwykłego’ materiałem, z jakiego został wykonany wymiennik. Rekuperator entalpiczny nie wytwarza wilgoci samodzielnie, a odzyskuje ją z powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Wymiennik taki przekazuje około 60% wilgoci z powietrza usuwanego z budynku (odzysk wilgoci odbywa się z łazienek, kuchni czy pralni) do powietrza wchodzącego. Inny rodzaj rekuperatorów: z wymiennikiem obrotowym również skutecznie odzyskuje wilgoć z powietrza wywiewanego.