• telefon
  • poczta

Wentylacja Lublin

Instalacje Lublin

Dla zdecydowanych na rekuperację

Co jest najważniejsze, czyli… jak wybrać właściwą firmę instalacyjną Po pierwsze: Umiejętności i doświadczenie

Wybierz firmę z zapleczem inżynierskim i dużym doświadczeniem. To da gwarancję, że wszystkie możliwe przez nią błędy zostały już popełnione na klientach, którzy byli przed Tobą :) Wybierz firmę, która w ofercie ma nieco więcej niż tylko jeden system i która na podstawie rozmowy z Tobą oraz na podstawie analizy projektu Twojego domu doradzi najbardziej odpowiedni produkt dla Ciebie. Nie oszczędzaj na usłudze – oszczędności bowiem, w przypadku popełnienia poważnych błędów - mogą okazać się boleśnie iluzoryczne.

Po drugie: projekt

Niezbędny! Bez papierowej wersji projektu nie zgadzaj się na rozpoczęcie prac. Zadbaj o wykonawstwo zgodne z projektem. Najlepiej, jak projekt zrobi ta sama firma, która potem wykona instalację. Więcej o projekcie czytaj w poprzednim rozdziale.

Po trzecie: rodzaj instalacji

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z tzw. fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie. Choć kosztują nieco mniej, ich wartość jest dużo mniejsza, a po ich zabudowaniu będziesz mógł już tylko żałować.

Wybierz: 1. albo sztywne stalowe i izolowane na całej długości kanały spiro 2. albo nowoczesne instalacje z przewodów plastykowych o małych średnicach, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce. Oba te sposoby gwarantują zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość inspekcji (sprawdzenia) czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

Pamiętaj, że przewody, z których wykonana jest instalacja to 'tylko' około 15% sukcesu. Pozostałe to: 15% - właściwej mocy i jakości, dobrze dobrany rekuperator; 20% - projekt, czyli właściwe zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów oraz dobrze wykonane obliczenia inżynierskie uwzględniające rodzaj i wielkość pomieszczeń oraz tysiące innych szczegółów wykonawczych (w tym wyregulowanie instalacji przy jej uruchamianiu)

Pozostałe 50% to solidnie wykonany montaż bez jakichkolwiek ustępstw jakościowych i zaniedbań. Bez tego nie pomoże ani super rekuperator, ani super instalacja...

Dom z rekuperacją – to proste!

Rekuperacja funkcjonuje praktycznie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Gdy sterownik zaprogramowany zostanie w automatycznym trybie pracy, dostosowuje moc pracy rekuperatora do indywidualnych wymagań mieszkańców. By-pass i nagrzewnica wstępna, która jest elementem systemu antyzamrożeniowego działa automatycznie. Jedyną rzeczą, o jakiej należy pamiętać, to regularna wymiana filtrów i coroczne przeglądy serwisowe.

Decydując się jednak na montaż systemu z rekuperatorem, pamiętajmy, że:

  • - okna powinny być szczelne: nie należy wyposażać je w nawiewniki ani inne formy rozszczelnienia,
  • - drzwi wewnętrzne powinny posiadać otwory lub podcięcia (zresztą podobnie jak przy domu z wentylacją grawitacyjną) by zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami; jest to konieczne, ponieważ wywiewy nie są zlokalizowane we wszystkich pomieszczeniach, więc powietrze musi swobodnie krążyć np. z pokoju do łazienki;
  • - pomieszczenie, w którym stanie rekuperator, musi być zaizolowane, tj. temperatura w nim, nawet w okresie największych mrozów, nie powinna spadać poniżej +8oC;
  • - nie może działać inny system wentylacyjny: jeżeli kanały do wentylacji grawitacyjnej zostały już zbudowane, należy je zaślepić;

Przy zastosowaniu systemu rekuperacji, kominy wentylacyjne są zbędne. W zależności od zastosowanego w domu typu systemu grzewczego należy jedynie zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia kotłowni. Garaż musi zostać również wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najczęściej w tych pomieszczeniach Rekuperatory.pl zalecają wykonanie wentylacji grawitacyjnej. W przypadku domów wyposażonych w kominek lub np. piec gazowy, należy również wykonać kominy spalinowe.

W domu, który posiada rekuperację, pompę ciepła i nie posiada kominka, czyli najczęściej w domu niskoenergetycznym (pojęcia tego używamy zamiennie z ‘energooszczędnym’), a szczególnie w domu pasywnym, kominów nie ma w ogóle.