• telefon
  • poczta

Rekuperatory Lublin

Rekuperatory Lublin

Rodzaje rekuperatorów i kanałów wentylacyjnych – to warto wiedzieć

Jeżeli budujesz dom jednorodzinny, pod uwagę weź tylko te urządzenia, które zapewniają najwyższy odzysk energii, więc rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi lub obrotowymi. Ich sprawność nie jest mniejsza niż 80%, co ma znaczący wpływ na koszty ogrzewania budynku.

O rodzaju rekuperatora decyduje wymiennik, od którego zależy efektywność odzysku ciepła. Wymiennik najczęściej zbudowany jest z tworzywa sztucznego lub z aluminium. Zasada działania wymiennika płytowego (krzyżowego lub przeciwprądowego) polega na przepływie ciepłego i zimnego powietrza wąskimi przylegającymi do siebie kanalikami, dzięki czemu dochodzi do wymiany energii cieplnej między powietrzem nawiewanym do pomieszczeń a wyciąganym z nich. W wymiennikach obrotowych dochodzi do zjawiska tzw. akumulacji energii, która - dzięki wolnemu obrotowi wymiennika - oddawana jest do powietrza nawiewanego.

Najczęściej stosowane w domowych centralach wentylacyjnych rodzaje wymienników ciepła:

  • - wymienniki przeciwprądowe - kanaliki ułożone są równolegle, a powietrze przepływa w nich w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu otrzymuje się korzystniejszy rozkład temperatur na powierzchni wymiennika, sprawność: 80 - 96%,
  • - wymienniki obrotowe - obracający się bęben pobiera ciepło z sekcji wyciągowej centrali i po nagrzaniu swojej powierzchni i dokonaniu obrotu oddaje zakumulowane ciepło powietrzu świeżemu; ze względu na konstrukcję wymiennika, niewielka część powietrza wyciąganego miesza się z powietrzem nawiewanym; oprócz ciepła w tego rodzaju wymiennikach przekazywana jest również wilgoć , sprawność: 80 - 88%,
  • - krzyżowe: zbudowane z kanalików ułożonych prostopadle, czyli w układzie krzyżowym, sprawność: 50 - 60%,
  • - wymienniki entalpiczne (oprócz ciepła odzyskują również wilgoć; występują jako krzyżowe lub przeciwprądowe).

Zwróć uwagę na to, czy urządzenie posiada: automatyczny by-pass, izolację, łatwy dostęp do modułu z filtrami, system antyzamrożeniowy, możliwość podłączenia gwc, zabezpieczenie kominowe, nagrzewnicę wstępną, atest higieniczny, silniki na prąd stały EC i czytelny, funkcjonalny sterownik z możliwością programowania pracy urządzenia, serwis na terenie Polski.

Czym należy kierować się wybierając rodzaj instalacji rekuperacji? Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz materiałów i systemów, których producenci i dystrybutorzy prześcigają się w udowodnieniu, które są najlepsze.

Do dyspozycji są:

  • - okrągłe przewody miękkie, tzw. fleksy; - stalowe kanały okrągłe, ; zbudowanie całości instalacji wentylacyjnej na fleksach to zdecydowany prze tego nie proponuje klientom, ani nie wykonuje; miękkie, pozbawione jakiejkolwiek możliwości wyczyszczenia, narażone na ogromn podczas kładzenia instalacji oraz na powstanie zagięć, co upośledza transport powietrza; jest to po prostu nieco tylko grubsza folia aluminiowa, w którą na co dzień pakujemy kanapki, z odrobioną wełny mineralnej jako izolacją;
  • - stalowe kanały okrągłe, tzw. spiro: najczęściej obecnie używane; gwarantują zachowanie dokładnej trasy prowadzenia instalacji i zachowania ni średnic, eliminują właściwie w 100% ryzyko powstania uszkodzeń podczas montażu; zaizolowane warstwą wełny mineralnej s budowy instalacji wentylacyjnych; dają się wyczyścić i umożliwiają wykonanie rewizji: dostępu do wnętrza kanału;
  • - polietylenowe nowoczesne przewody wentylacyjne: zdobywają coraz więcej zwolenników; dzięki niewielkim średnicom: 63 i 90 mm i sztywnej konstrukcji można je całkowicie schować w przegrodach budowlanych: tynkach, ścianie, w stropie; nie wymagają praktycznie żadnych kompromisów architektonicznych: są zupełnie niewidoczne higieniczne, trwałe i odporne na jakiekolwiek uszkodzenia; te najlepszej jakości posiadają najwyższą klasę szczelności D, i co bardzo ważne są wykonane w całości z polietylenu.

Prawidłowo wykonana instalacja z kanałów stalowych (Spiro) lub nowoczesnych przewodów polietylenowych (PE) ma niemal identyczną trwałości i wartość. Dodatkowo przewody polietylenowe od wewnątrz pokryte są antybakteryjną warstwą ochronną, co sprawia, że na ich powierzchni zbiera się mniej bakterii niz na stali.

Wybierając rodzaj instalacji należy również wziąć pod uwagę zamiar całkowitego ukrycia instalacji. Przy wyborze nowoczesnych przewodów polietylenowych nie ma ryzyka, że trzeba będzie wykonać ewentualną zabudowę kanałów (stalowych). Reszta praktycznie nie ma znaczenia: oba materiały są tak samo wytrzymałe i tak samo dedykowane do budowy trwałej instalacji wentylacyjnej, którą za 12-15 lat skutecznie można wyczyścić bez narażenia się na jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia kanałów.